Ochwat to bardzo niebezpieczna i podstępna choroba końskich kopyt.
Polega ona na rozklejeniu połączenia kości kopytowej z puszką kopyta doprowadzając do fizycznego przestawienia kości kopyta tzw. rotacji kości kopytowej.
Niezabezpieczony ochwat zawsze zostawia ślady w kopycie. Nawet minimalna rotacja kości wpływa na ruch konia i koń taki zawsze będzie miał problemy z poruszaniem się.
Ochwat jest chorobą, która może doprowadzić w skrajnej formie do konieczności eutanazji oraz w przypadku braku skutecznej rehabilitacji na pewno do inwalidztwa konia.
Metoda opatrunku ochwatowego polega na takim zabezpieczeniu kopyta, które uniemożliwia przestawienie się kości kopytowej.
Należy to zrobić w momencie kiedy kość jest jeszcze w prawidłowej pozycji dlatego kluczowym czynnikiem na powodzenie leczenia jest szybki czas reakcji.
Branie ochwatu na przeczekanie metodą "jakoś to będzie" zawsze kończy się tragicznie dla konia.
Czas w jakim powinno założyć się opatrunki zabezpieczające jest zależny między innymi od intensywności stanu zapalnego, ciężaru konia, warunków utrzymania.
Średnio jest to do 14 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Kryterium podstawowym jest zdjęcie RTG.
Jeżeli kość kopytowa znajduje się jeszcze w prawidłowej pozycji założenie opatrunków daje praktycznie pewność, że koń wyjdzie z ochwatu bez żadnych powikłań i ujemnych konsekwencji.
Kuracja trwa około 10 dni.
Istnieje przekonanie, że ochwat jest chorobą nieuleczalną.
Jest to nieprawda a przez szybkie i skuteczne działanie możemy konia uchronić od złych konsekwencji tej choroby i przywrócić go do pełnej sprawności.